Dieta wegańska okiem dietetyka
Dieta wegańska zyskuje na coraz większej popularności i nie bez powodu- ukazuje się coraz więcej badań sugerujących prozdrowotny wpływ takiego sposobu odżywiania na nasze zdrowie. Jednak wbrew pozorom nie jest to nowa moda- termin weganizm został wymyślony już w 1944 roku !
Na czym polega ten sposób odżywiania ?
Przede wszystkim weganizm jest rodzajem wegetarianizmu. Dieta wegańska opiera się na nie spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego i, co może być zaskakujące, także miodu. Podstawą w tej diecie są warzywa, owoce, strączki, zboża. Eliminacja dużej ilości produktów, które na codzień występują w standardowym sposobie żywienia może być na początku dość przerażające- można odnieść wrażenie, że w zasadzie do jedzenia pozostaje niewiele. Nic bardziej mylnego ! Dieta wegańska jest bardzo zróżnicowana- możemy w niej korzystać z wszystkich warzyw i owoców, strączków oraz produktów pochodnych. Odpowiednio skomponowane dania wegańskie nie dają odczuć, że z czegoś rezygnujemy przechodząc na ten rodzaj żywienia.
Dlaczego warto ?
Wegański sposób żywienia stał się niezwykle popularny, trochę dlatego, że wiele gwiazd decyduje się na przejście na taką dietę. Jednak w przypadku diety wegańskiej nie jest to kolejny chwilowy hit, a potwierdzony badaniami naukowymi sposób na walkę z wieloma chorobami.
Dlaczego warto w ogóle zastanowić się nad zmianą sposobu żywienia akurat na ten ?
Przede wszystkim dieta wegańska charakteryzuje się wyższą ilością błonnika, kwasu foliowego, witamin C i E, potasu, magnezu niż standardowa dieta. Wszystkie te składniki mają niebagatelny wpływ na poprawę naszego zdrowia, ale oprócz tego weganizm ma nam do zaoferowania o wiele więcej. Wiele badań wykazało, że wegetarianie i weganie mają niższe ciśnienie krwi, nie mają problemów z poziomem cholesterolu i trójglicerydów. Okazało się również, że dieta wegańska lepiej poprawia glikemię niż standardowa dieta stosowana w przypadku chorych na cukrzycę typu 2. Może być świetną alternatywą przy leczeniu otyłości, chorób układu krążenia, czy poważniejszych chorób jak choćby reumatoidalne zapalenie stawów.
Kolejnym faktem przemawiającym za dietą wegańską jest to, że zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory, dzięki temu że dostarcza wielu produktów o działaniu antyrakowym (witaminy, błonnik, polifenole), nie spożywa się czerwonego mięsa oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
Okazuje się, że wegański sposób żywienia ma także pozytywny wpływ na skład mikrobioty jelitowej, a mówiąc prościej na skład bakterii i innych drobnoustrojów w naszych jelitach. Dzięki niej nasza mikrobiota jelitowa ma odpowiedni, korzystny dla naszego organizmu skład.
Dobra wiadomość dla osób, które nie potrafią zrezygnować całkowicie z tradycyjnego żywienia- badania pokazują, że już nawet redukcja spożycia mięsa poprawia wyniki badań krwi. Każda zmiana zaczerpnięta z diet wegańskich i wegetariańskich dobrze wpłynie na nasz organizm.
Niedobory w diecie wegańskiej- prawda czy fałsz ?
Kwestia ewentualnych niedoborów przy stosowaniu takiego stylu odżywiania jest bardzo często poruszana jako argument przeciw.
Jak jest na prawdę ?
Wielu badaczy sprawdzało ten temat i wyniki są całkiem zadowalające. Otóż, okazuje się, że owszem ryzyko niedoborów może wystąpić- mówimy tu w szczególności o niedostatecznej ilości witaminy B12, żelaza, witaminy D3 i wapnia. Faktem jest także, że białko roślinne jest białkiem niepełnowartościowym ze względu na to, że w ograniczonych ilościach występuje tu między innymi aminokwas lizyna. Jednak okazało się, że niedożywienie białkowe u wegan mimo wszystko nie występuje. Weganie nie muszą się martwić także o ilość żelaza w organizmie, który okazał się być na odpowiednim poziomie u większości badanych osób .
Pewnym problemem okazuje się być spożywana ilość wapnia i cynku, która jest trochę za niska, ale jest to również problem osób odżywiających się w tradycyjny sposób. Jednak i tutaj weganie okazują się mieć przewagę- badania pokazują, że niekorzystnym czynnikiem wpływającym na złamania kości jest podwyższone stężenie homocysteiny, które o wiele częściej jest wykrywane u osób jedzących mięso. Zbilansowana dieta wegańska dostarcza wiele składników chroniących nasze kości- witaminę C, magnez, potas i inne związki przeciwzapalne i mające charakter antyoksydacyjny. Popatrzmy choćby na witaminę C- w diecie wegańskiej jest jej na prawdę sporo (kilkukrotnie przekroczone są tutaj normy dziennego spożycia), co wpływa korzystnie na powstawanie kolagenu i co równie ważne na spowolnienie utraty masy kostnej oraz zmniejszenie ryzyka złamań.
Osoby na diecie wegańskiej na pewno muszą suplementować witaminę B12, która znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego.Powinny także suplementować witaminę D3, co powinien robić tak na prawdę każdy według najnowszych zaleceń. I to w zasadzie tyle !
W dobrze zbilansowanej diecie wegańskiej na prawdę niczego nie brakuje !
Decydując się na wegański sposób żywienia na pewno nie stracicie wiele , ale za to zyskacie na prawdę sporo- od poprawy samopoczucia, wyglądu i zdrowia do uniknięcia poważnych chorób.