Dieta SIRT- nowa moda czy skuteczny sposób na odchudzanie?
Dieta SIRT cieszy się niesłabnącą popularnością, ale czy słusznie? Została rozsławiona po spektakularnej metamorfozie piosenkarki Adele, która stosowała się do zaleceń tej diety. Na czym więc polega?
Na początek przedstawiam Wam białka SIR– to na ich działaniu opierają się założenia diety SIRTFOOD, więc warto co nieco o nich wiedzieć.
Sirtuiny to białka Sir biorące udział w procesach zapalnych, czy stresie oksydacyjnym. Początkowo odkryte u drożdży z czasem okazało się, że występują u wszystkich organizmów żywych. Badania pokazały, że ograniczenie kaloryczności diety do 30-50% dziennego zapotrzebowania energetycznego spowalnia procesy starzenia i przedłuża życie wielu organizmom dzięki temu, że w tych warunkach właśnie stymulowana jest produkcja i działanie białek Sir. Działanie podobne do głodówki wykazują też polifenole zawarte w wielu produktach roślinnych. Pierwsze badania donoszą, że białka Sir mają pozytywny wpływ na przebieg takich chorób jak cukrzyca typu 2, Alzheimer, Parkinson oraz innych metabolicznych i neurodegeneracyjnych. Muszę jednak podkreślić, że są to na razie badania przeprowadzane tylko na zwierzętach, więc nie wiadomo jak duży i jaki (i czy w ogóle) wpływ będzie miała aktywacja białek Sir u ludzi.
Jakie produkty zawierają najwięcej aktywatorów białek sir?
- Zielona herbata
- Kakao
- Jarmuż
- Cebula
- Pietruszka (natka)
- Ciemna czekolada (minumum 85% kakao)
- Jabłka
- Owoce cytrusowe
- Kurkuma
- Jagody/borówki
- Kapary
- Czerwone wino
- Truskawki
- Oliwa z oliwek
- Gryka
- Orzechy ( najbardziej włoskie)
- Daktyle
- Cykoria czerwona
- Kawa
- Rukola
- Lubczyk
- Seler naciowy
Kombinacja tych produktów i restrykcji kalorycznych pozwala na aktywację białek Sir.
Założenia diety SIRT
Dieta podzielona jest na 2 fazy- w pierwszej fazie przez 3 dni przyjmuje się około 1000 kcal dziennie. Na posiłki w tym czasie składają się trzy zielone koktajle i jeden normalny posiłek złożony z produktów- aktywatorów białek Sir. W dniach 4-7 zwiększa się kaloryczność do 1500 kcal oraz dzienny jadłospis składa się z 2 koktajli i 2 innych posiłków.
Druga faza trwa 14 dni, nazywana jest fazą podtrzymującą- w jej trakcie zalecane jest spożywanie 3 posiłków i 1 koktajlu dziennie. Obydwie fazy można powtarzać, gdy zajdzie potrzeba podkręcenia tempa zrzucania kilogramów.
Co się dzieje po drugiej fazie? Idea jest taka, żeby swoje ulubione, codzienne posiłki skomponować tak, żeby zawierały produkty sirt. W trakcie każdej fazy zalecana jest także aktywność fizyczna.
Jakie ja widzę minusy takiego podejścia dietetycznego?
Po pierwsze tak duża restrykcja kaloryczna jak 1000 kcal dziennie szybko obniży metabolizm. Po powrocie do optymalnej ilości kalorycznej zrzucone kilogramy mogą wrócić z nadwyżką. Spowodowane tak niską kalorycznością niedobory makroskładników mogą powodować spalanie nie tylko tłuszczu, ale też białek budujących mięśni- kolejny niekorzystny zdrowotnie efekt. Kolejnym minusem tej diety jest to, że po przejściu pierwszej fazy nie ma określonej kaloryczności lub chodźby wzmianki, że potrzeba ujemnego bilansu kalorycznego do zrzucenia masy ciała. Więc pomimo uwzględniania w swojej diecie aktywatorów białek sir możemy nie schudnąć lub nawet przytyć, jeśli nie będziemy na ujemnym bilansie kalorycznym ( właściwym dla siebie).
Ale widzę też plusy diety SIRT– faktycznie produkty bogate w aktywatory są generalnie bardzo zdrowymi produktami spożywczymi i warto je włączyć do codziennego jadłospisu. Każdy z tych produktów ma udowodnione naukowo działanie przeciwstarzeniowe, antynowotworowe, czy przeciwmiażdżycowe.
Podsumowując- uważam, że pomimo dobroczynnego wpływu wymienionych wyżej produktów na zdrowie za mało jest póki co doniesień naukowych- szczególnie badań przeprowadzonych na ludziach- żeby można było jednoznacznie uznać dietę SIRT za zdrowy sposób na zrzucenie kilogramów.
Bibliografia:
- Siedlecka, Kamila, and Wojciech Bogusławski. „Sirtuiny-enzymy długowieczności?” Gerontologia Polska 13.3 (2005): 147-152.
Emer Delaney „What is the Sirtfood diet?”, 2020
Taylor Jones „The Sirtfood Diet: A Detailed Beginner’s Guide”, 2020